Kako alkohol utiče na spavanje
Alkohol i spavanje nisu srećan spoj
Svako je povremeno iskusio situaciju u kojoj mu san na oči ne dolazi lako. Okrećete se u krevetu sa jedne na drugu stranu, ali jednostavno ne možete nikako da zaspite. U tim situacijama možda ste posegnuli i za drevnim receptom za lakši put u zemlju snova: popili ste čašu vina ili nekog drugog alkoholnog pića.
Ovaj trik možda će pomoći u nekim slučajevima, najprije kod ljudi koji se sa nesanicom susreću vrlo rijetko. Realnost je da alkohol ne utiče pozitivno na kvalitet sna, pogotovo ako ste pretjerali sa njegovom konzumacijom.
Alkohol vam uskraćuje dubok i miran san
Iako vam manja količina alkohola može pomoći da lakše zadrijemate, ovaj učinak je kratkoročan, a pretvori li se jedno piće u više njih, ozbiljno možete naštetiti kvalitetu svog sna ili doživjeti poremećaje u spavanju.
Ako ste nekad pretjerali sa uživanjem alkoholnih pića uveče, vjerovatno ste iskusili i veliki umor koji vas obuzima sledeće jutro i prati vas kroz ostatak dana. Taj je umor vezan uz činjenicu da vas alkohol lišava značajne količine dubokog sna koji se odvija u REM (Rapid Eye Movement) fazi spavanja. Bez ovog oblika sna sledećeg se dana nećete osećati svježe i odmorno. Skraćena REM faza, ili njen potpuni izostanak, može uticati na vašu sposobnost pamćenja, kapacitet za učenje, kao i na procese emocija. Učestalo spavanje pod uticajem alkohola negativno će uticati na vaš organizam tokom vremena.
Loš san i bolni mišići
Kad spavate sa povećanom količinom alkohola u krvi, nemojte se iznenaditi ako se ujutru probudite sa grčem u vratu ili bolovima u mišićima. Objašnjenje leži u tome da alkohol omamljuje mozak i vaše tijelo “zaboravlja” da se pomjera tokom spavanja, kao što to inače čini nekoliko puta tokom noći. Drugim riječima, može se dogoditi da spavate u jednom položaju cijelu noć i zbog toga se probudite sa bolnim mišićima.
Alkohol takođe utiče na opuštanje mišića vašeg grla i ždrijela, zbog čega je velika vjerovatnoća da ćete tokom noći hrkati.
Zdrave navike spavanja su ključne
U borbi protiv povremenih ili čestih nesanica, i drugih problema povezanih sa spavanjem, ključne su zdrave navike u periodu prije odlaska na spavanje. Stvorite male rituale koji će vam pomoći da se opustite i uspavate. Umesto čaše alkohola, posegnite za umirujućim aktivnostima, poput čitanja knjige, a svijetla u prostoriji u večernjim satima prigušite kako bi tijelu dali znak da se približava vrijeme za spavanje.
U svakom slučaju, preporučujemo da u alkoholu uživate sa mjerom.
Izvori:
-
”Sleep, Sleepiness, and Alcohol Use”, Timothy Roehrs, Ph.D., i Thomas Roth, Ph.D. http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh25-2/101-109.htm
-
“Alcohol disrupts body's sleep regulator”, Medical News Today http://www.medicalnewstoday.com/articles/286827.php